Eww! Now I Hate Some Of You!
We get $200.00 per year. Not a penny more. Out of that we have to buy copy paper, as well as every other supply we, or, our kids need. We aren't allowed to ask for so much as a pencil from the students. So my $200.00 goes to: copy paper, pencils, notebook paper, folders, glue, construction paper, crayons, markers, tissues, hand soap, post-its, pens, glue, paper clips, file folders, staples, staplers, scissors, rulers, transparencies, bulbs for the overhead, and everything else! Obviously, I spend A LOT of my own money.
As far as the copier. We aren't allowed to make our own. (good points and bad) We are allowed 1000 copies per month using the paper that I spent about 1/4 of my $200.00 on.
Please keep me in mind and post when you see all those good back-to-school sales.